Skip to content

43 Wheeler RdWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$683,500
Last Sale Date
Dec 12, 2012

Property Information

Block2406
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,066
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,400
44%
Improvement Value:$215,600
56%
Total Assessment$385,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,892+4.0%
2024$22,014+1.2%
2023$21,745+0.4%
2022$21,649+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$683,500

To:

Sq Ft4,066DeedBook 2257, Page 62

Property Sale

Sale
$493,000
DeedBook F 131, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1992