Skip to content

3 Stone Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block2613
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,100
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,100
47%
Improvement Value:$203,500
53%
Total Assessment$383,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,809+4.0%
2024$21,934+1.2%
2023$21,666+0.4%
2022$21,570+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$715,000

To:

Sq Ft4,100DeedBook 2880, Page 39

Property Sale

Sale
$473,000
DeedBook X 152, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1997