Skip to content

202 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 29, 1998

Property Information

Block2406
Lot84
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class20
DescriptionDARMSTATTER INC
Dwellings---
Zoning4A
Sq Footage1,740
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,600
64%
Improvement Value:$94,400
36%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,757+4.0%
2024$15,153+1.2%
2023$14,967-19.5%
2022$18,590+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,740DeedBook 155, Page 120

Property Sale

Sale
$102,320
DeedBook C 121, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1925