Skip to content

12 Parish DrWayne, NJ 07470

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Feb 21, 2019

Property Information

Block703
Lot39

ZoningB
Sq Footage1,527
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
53%
Improvement Value:$82,900
47%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,459+4.0%
2024$10,058+1.2%
2023$9,935+0.4%
2022$9,891+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

To:

Sq Ft1,527DeedBook 3529, Page 251

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 1739, Page 177

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook B 115, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1928