Skip to content

32 Ellicott LaneWayne, NJ 07470

Built 1980

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Apr 30, 2010

Property Information

Block2415
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,720
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,800
36%
Improvement Value:$201,600
64%
Total Assessment$317,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,873+4.0%
2024$18,149+1.2%
2023$17,927+0.4%
2022$17,847+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft3,720DeedBook 1917, Page 44

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook F 155, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1980