Skip to content

47 Braemar DrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block2415
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,476
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,000
50%
Improvement Value:$145,100
50%
Total Assessment$289,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,190+4.0%
2024$16,531-0.5%
2023$16,611+0.4%
2022$16,537+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft2,476DeedBook 4555, Page 86

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 1214, Page 211

Property Sale

Sale
$547,500
DeedBook 977, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1960