Skip to content

36 Ellicott LaneWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 12, 2015

Property Information

Block2415
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage1.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,400
58%
Improvement Value:$124,800
42%
Total Assessment$294,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,493+4.0%
2024$16,822+1.2%
2023$16,616+0.4%
2022$16,543+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 2736, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1949