Skip to content

2 Reed CourtWayne, NJ 07470

Built 1973

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Jan 25, 1985

Property Information

Block2418
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,824
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,500
44%
Improvement Value:$187,600
56%
Total Assessment$335,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,675+4.0%
2024$18,911+1.3%
2023$18,676+0.5%
2022$18,593+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Sq Ft2,824DeedBook 113, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1973