Skip to content

40 Hurst TerrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 1, 1988

Property Information

Block2418
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,989
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,500
58%
Improvement Value:$106,600
42%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,930+4.0%
2024$14,358+1.2%
2023$14,182+0.4%
2022$14,119+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,989DeedBook 122, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1962