Skip to content

36 Hurst TerrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Date
Sep 10, 1986

Property Information

Block2418
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,346
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,500
61%
Improvement Value:$90,600
39%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2009$9,107+5.7%
2008$8,613+7.0%
2007$8,049+7.2%
2006$7,508+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook X 114, Page 484

Property Sale

SaleMulti
$155,000

To:

Sq Ft1,346DeedBook 114, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1962