Skip to content

19 Pitman PlaceWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jul 28, 2006

Property Information

Block2506
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,100
60%
Improvement Value:$99,400
40%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,657+4.0%
2024$14,095+1.2%
2023$13,922+0.4%
2022$13,861+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 1282, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1964