Skip to content

32 Hampton TerrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2008

Property Information

Block2506
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,126
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,800
59%
Improvement Value:$101,500
41%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,645+4.0%
2024$14,083+1.2%
2023$13,911+0.4%
2022$13,849+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook G 166, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1962