Skip to content

12 Weston CourtWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$617,000
Last Sale Date
Sep 3, 2014

Property Information

Block2511
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,818
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,700
51%
Improvement Value:$122,100
49%
Total Assessment$250,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,913+4.0%
2024$14,341+1.2%
2023$14,165+0.4%
2022$14,102+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$617,000

To:

Sq Ft2,818DeedBook 2525, Page 121

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook R 126, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1963