Skip to content

32 Jeffrey RdWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Sep 8, 2009

Property Information

Block2511
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,281
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,300
32%
Improvement Value:$290,000
68%
Total Assessment$429,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,526+4.0%
2024$24,547+1.2%
2023$24,247+0.4%
2022$24,140+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

To:

Sq Ft4,281DeedBook 1831, Page 126

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook S 145, Page 282

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook B 125, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1966