Skip to content

10 Jackson AveWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Date
Dec 12, 2013

Property Information

Block2509
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,722
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
51%
Improvement Value:$84,900
49%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,406+4.0%
2024$10,007+1.2%
2023$9,884+0.4%
2022$9,840+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 2152, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1956