Skip to content

1 Cobble Stone CtWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jun 24, 2004

Property Information

Block2613
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,580
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,200
49%
Improvement Value:$187,200
51%
Total Assessment$367,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,846+4.0%
2024$21,008+1.2%
2023$20,751-11.7%
2022$23,510+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft3,580DeedBook 801, Page 153

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook T 149, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1997