Skip to content

2 Stone Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$726,000
Last Sale Date
Aug 16, 2018

Property Information

Block2613
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,580
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,300
44%
Improvement Value:$228,700
56%
Total Assessment$411,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,438+4.0%
2024$23,501+1.2%
2023$23,213+0.4%
2022$23,111+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$726,000

To:

Sq Ft3,580DeedBook 3397, Page 19

Property Sale

Sale
$449,000
DeedBook D 152, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1997