Skip to content

1 Stone Hill RdWayne, NJ 07470

Built 1997

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Apr 11, 2019

Property Information

Block2613
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,581
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
47%
Improvement Value:$198,600
53%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,298+4.0%
2024$21,443+1.2%
2023$21,180+0.4%
2022$21,086+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$765,000

To:

Sq Ft3,581DeedBook 3562, Page 48

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 331, Page 55

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook G 156, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1997