Skip to content

14 Burke RdWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Dec 27, 2024

Property Information

Block2709
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,736
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,900
56%
Improvement Value:$103,000
44%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,967+4.0%
2024$13,432+1.2%
2023$13,267+0.4%
2022$13,208+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook E 154, Page 186

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook B 124, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1957