Skip to content

243 Church LaneWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block2709
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,610
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,200
44%
Improvement Value:$121,300
56%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,873+4.0%
2024$12,379+1.2%
2023$12,228+0.4%
2022$12,174+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft2,610DeedBook 3097, Page 169

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook Y 128, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1956