Skip to content

275 Church LaneWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 1, 2015

Property Information

Block2709
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,200
47%
Improvement Value:$108,300
53%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,100+4.0%
2024$11,636+2.6%
2023$11,341+0.4%
2022$11,291+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,736DeedBook 2628, Page 216

Property Sale

Sale
$294,136
DeedBook 426, Page 99

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook R 133, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1956