Skip to content

251 Church LaneWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$194,900
Last Sale Date
Aug 20, 1986

Property Information

Block2709
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,200
53%
Improvement Value:$84,800
47%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,703+4.0%
2024$10,292+1.2%
2023$10,166+0.4%
2022$10,121+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$194,900

To:

Sq Ft1,736DeedBook 117, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1956