Skip to content

259 Church LaneWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block2709
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,200
52%
Improvement Value:$87,900
48%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,887+4.0%
2024$10,470+1.2%
2023$10,341+0.4%
2022$10,296+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,736DeedBook 3702, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1956