Skip to content

126 Baldwin TerrWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block2717
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,428
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,600
50%
Improvement Value:$108,200
50%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,772+4.0%
2024$12,282+1.2%
2023$12,132+0.4%
2022$12,078+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,428DeedBook 3623, Page 13

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,428DeedBook 3623, Page 13Recorded7/26/2019

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook M 119, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1965