Skip to content

1655 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$12,300,000
Last Sale Date
Jul 6, 2016

Property Information

Block3103
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOFFICE BLDG
Dwellings---
ZoningOR
Sq Footage---
Acreage10.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,745,000
55%
Improvement Value:$2,255,000
45%
Total Assessment$5,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$297,300+4.0%
2024$285,900-27.7%
2023$395,360+0.4%
2022$393,610+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$12,300,000

To:

Sq Ft159,139DeedBook 2870, Page 116

Property Sale

Sale
$14,060,000
DeedBook 2019, Page 84

Property Sale

Sale
$13,500,000
DeedBook 1330, Page 268

Property Sale

SaleMulti
$25,410,000
DeedBook 320, Page 204

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook H 123, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1988