Skip to content

32 Pancake Hollow DrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block3200
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,136
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,700
38%
Improvement Value:$177,300
62%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,006+4.0%
2024$16,353+1.2%
2023$16,153+0.4%
2022$16,082+12.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft3,136DeedBook 3529, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1959