Skip to content

21 Brandywine RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 11, 2002

Property Information

Block3200
Lot65
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,538
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,600
38%
Improvement Value:$180,400
62%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,243+4.0%
2024$16,582+1.2%
2023$16,379+0.4%
2022$16,307+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,538DeedBook 528, Page 40

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook A 124, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1959