Skip to content

70 Pancake Hollow DrWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$553,500
Last Sale Date
Jun 22, 2017

Property Information

Block3200
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,262
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,700
50%
Improvement Value:$110,400
50%
Total Assessment$219,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,028+4.0%
2024$12,528+1.2%
2023$12,375+0.4%
2022$12,320+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$553,500

To:

Sq Ft2,262DeedBook 3087, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1966