Skip to content

1360 Hamburg Tpke(Unit C0102)Wayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$645,900
Last Sale Date
Apr 30, 2008

Property Information

Block3207
Lot11
QualifierC0102
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionLUXURY CONDO(A)
Dwellings1
ZoningSB
Sq Footage2,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
33%
Improvement Value:$118,500
67%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,495+4.0%
2024$10,092+1.2%
2023$9,969+0.4%
2022$9,925+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$645,900

To:

Sq Ft2,600DeedBook 1609, Page 149

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 612, Page 221

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 232, Page 34

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook L 132, Page 379

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook G-120, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1987