Skip to content

1360 Hamburg Tpke(Unit C0109)Wayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block3207
Lot11
QualifierC0109
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionLUXURY CONDO(A)
Dwellings1
ZoningSB
Sq Footage2,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
37%
Improvement Value:$98,700
63%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,317+4.0%
2024$8,960+1.2%
2023$8,850+0.4%
2022$8,811+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$452,000

To:

Sq Ft2,600DeedBook 4804, Page 296

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 2523, Page 201Recorded9/17/2014

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 2488, Page 59Recorded7/1/2014

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook H 127, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1987