Skip to content

1360 Hamburg Tpke(Unit C0702)Wayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block3207
Lot11
QualifierC0702
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionPENTHSE CONDO-G
Dwellings1
ZoningSB
Sq Footage4,050
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,300
28%
Improvement Value:$171,400
72%
Total Assessment$236,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,074+4.0%
2024$13,535+1.2%
2023$13,369+0.4%
2022$13,310+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$925,000

To:

Sq Ft4,050DeedBook 4987, Page 221

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft4,050DeedBook 4369, Page 233

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft4,050DeedBook 3949, Page 76Recorded1/15/2021

Property Sale

Sale
$372,500

From:

To:

Sq Ft4,050DeedBook 2897, Page 87Recorded9/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1987