Skip to content

113 Jackson AveWayne, NJ 07470

Built 1939

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block3301
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,762
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
46%
Improvement Value:$92,300
54%
Total Assessment$170,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,114+4.0%
2024$9,726+1.2%
2023$9,607+0.4%
2022$9,565+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$387,000

To:

Sq Ft1,762DeedBook 2894, Page 123

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 2139, Page 166

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 1042, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1939