Skip to content

107 Jackson AveWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2004

Property Information

Block3301
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,488
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
53%
Improvement Value:$68,300
47%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,669+4.0%
2024$8,337+1.2%
2023$8,235+0.4%
2022$8,198+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$189,250
DeedBook O 159, Page 323

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook A 127, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1950