Skip to content

58 Ridgeview TerrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2006

Property Information

Block3305
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,138
Acreage1.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,200
44%
Improvement Value:$134,100
56%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,348+4.0%
2024$13,798+1.2%
2023$13,629+0.4%
2022$13,568+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 1256, Page 142

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook R 146, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1950