Skip to content

69 Sheffield RdWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block3305
Lot66
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,135
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,300
47%
Improvement Value:$126,600
53%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,146+4.0%
2024$13,603+1.2%
2023$13,437+0.4%
2022$13,377+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,135DeedBook 2918, Page 244Recorded10/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1958