Skip to content

16 Maple LaneWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block3404
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,643
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
31%
Improvement Value:$157,500
69%
Total Assessment$228,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,604+4.0%
2024$13,083+1.2%
2023$12,923+0.4%
2022$12,865+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,643DeedBook 3642, Page 256

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook O 151, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1930