Skip to content

94 Lionshead Dr EWayne, NJ 07470

Built 1972

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 7, 2012

Property Information

Block3601
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,800
51%
Improvement Value:$99,900
49%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,231+4.0%
2024$11,762+5.7%
2023$11,127+0.4%
2022$11,077+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 2245, Page 16

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 606, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1972