Skip to content

126 Woodhaven DrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 28, 2018

Property Information

Block3603
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
54%
Improvement Value:$79,100
46%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,304+4.0%
2024$9,909+1.2%
2023$9,788+0.4%
2022$9,745+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 3368, Page 78

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 3368, Page 72Recorded8/2/2018

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook I 137, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1959