Skip to content

40 Woodhaven DrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Jul 24, 2006

Property Information

Block3603
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,244
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,700
54%
Improvement Value:$80,800
46%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,554+4.0%
2024$10,149+1.2%
2023$10,025+0.4%
2022$9,981+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000

To:

Sq Ft1,244DeedBook 1279, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1959