Skip to content

39 Agawam DrWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$468,010
Last Sale Date
Aug 16, 2018

Property Information

Block4103
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRC25
Sq Footage2,567
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
56%
Improvement Value:$104,900
44%
Total Assessment$238,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,193+4.0%
2024$13,649+1.2%
2023$13,482+0.4%
2022$13,422-9.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$468,010

To:

Sq Ft2,567DeedBook 3424, Page 82

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook U 140, Page 51

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook M 114, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1985