Skip to content

27 Agawam DrWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$567,000
Last Sale Date
Mar 3, 2008

Property Information

Block4103
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRC25
Sq Footage2,567
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,600
49%
Improvement Value:$136,300
51%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,048+4.0%
2024$15,433+1.2%
2023$15,244+0.4%
2022$15,176+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$567,000

To:

Sq Ft2,567DeedBook 1597, Page 237

Property Sale

Sale
$437,000
DeedBook 226, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1985