Skip to content

36 Agawam DrWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$506,750
Last Sale Date
Apr 15, 2013

Property Information

Block4105
Lot97
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,567
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,400
50%
Improvement Value:$134,000
50%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,900+4.0%
2024$15,290+1.2%
2023$15,103+0.4%
2022$15,036+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$506,750

To:

Sq Ft2,567DeedBook 2305, Page 270

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 1296, Page 123

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook W 153, Page 265

Property Sale

Sale
$288,500
DeedBook T 132, Page 56

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook Z 114, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1985