Skip to content

59 Agawam DrWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$533,000
Last Sale Date
Aug 11, 2011

Property Information

Block4103
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRC25
Sq Footage2,214
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,400
52%
Improvement Value:$124,000
48%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,305+4.0%
2024$14,718+1.2%
2023$14,538+0.4%
2022$14,474+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$533,000

To:

Sq Ft2,214DeedBook 2096, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1985