Skip to content

4 Sturbridge CircleWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Apr 17, 2025

Property Information

Block4105
Lot185
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning41C
Sq Footage2,453
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,000
46%
Improvement Value:$182,300
54%
Total Assessment$335,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,937+4.0%
2024$19,172+1.2%
2023$18,938+0.4%
2022$18,854+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$999,000

To:

Sq Ft2,453DeedBook 4890, Page 149

Property Sale

Sale
$616,000

To:

DeedBook 647, Page 122

Property Sale

Sale
$487,000

To:

DeedBook Y 167, Page 340

Property Sale

Sale
$345,000

To:

DeedBook V 140, Page 286

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook V 117, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1986