Skip to content

44 Worcester DrWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block4105
Lot230
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE E
Dwellings1
ZoningRC25
Sq Footage2,071
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
24%
Improvement Value:$190,200
76%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,877+4.0%
2024$14,306+1.2%
2023$14,131+0.4%
2022$14,069+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft2,071DeedBook 2560, Page 6

Property Sale

Sale
$444,000
DeedBook T 167, Page 183

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook W 141, Page 6

Property Sale

Sale
$267,238
DeedBook Y 118, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1987