Skip to content

9 Worcester DrWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block4105
Lot305
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
DescriptionTOWNHOUSE E
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,071
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
23%
Improvement Value:$197,800
77%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,329+4.0%
2024$14,741+1.2%
2023$14,561+0.4%
2022$14,496+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,071DeedBook 2851, Page 171

Property Sale

Sale
$346,500
DeedBook P 159, Page 263

Property Sale

Sale
$300,767
DeedBook T 119, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1987