Skip to content

71 Point View ParkwayWayne, NJ 07470

Built 1989

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 17, 1995

Property Information

Block4105
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,768
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,300
46%
Improvement Value:$162,600
54%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,892+4.0%
2024$17,205+1.2%
2023$16,995+0.4%
2022$16,920+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,768DeedBook 138, Page 68

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook W 123, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1989