Skip to content

83 Point View ParkwayWayne, NJ 07470

Built 1990

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Dec 21, 1990

Property Information

Block4105
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page4102

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,718
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,900
46%
Improvement Value:$160,800
54%
Total Assessment$298,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,761+4.0%
2024$17,080+1.2%
2023$16,871+0.4%
2022$16,796+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000

To:

Sq Ft2,718DeedBook 128, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1990