Skip to content

5 Foxboro RdWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jul 19, 2013

Property Information

Block4105
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,228
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
41%
Improvement Value:$204,800
59%
Total Assessment$345,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,561+4.0%
2024$19,773+1.2%
2023$19,531+0.4%
2022$19,444+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft3,228DeedBook 2343, Page 125

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 1996, Page 217

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook L 145, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1996