Skip to content

19 Dudley CtWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Mar 5, 2013

Property Information

Block4105
Lot50
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,223
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,900
40%
Improvement Value:$209,500
60%
Total Assessment$348,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,716+4.0%
2024$19,922+1.2%
2023$19,678+0.4%
2022$19,591+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft3,223DeedBook 2290, Page 171

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook B 135, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1993